Маҳкумлар Омбудсманга қандай масалаларда мурожаат қилишмоқда?
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Қорақалпоғистон Республикасида жойлашган 2-сон тергов ҳибсхонасида сақланаётган маҳкума Г.П. даволанишида амалий ёрдам берилиши бўйича мурожаат қилди. Мазкур мурожаат назоратга олиниб, жойига чиқиб ўрганиш ва тегишли чоралар кўриш учун Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили Женисбай Шлымбетовга юборилди.
Аниқланишича маҳкума Г.П. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг қатор моддалари билан айбдор деб топилиб, унга 10 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш тайинланган ва жазони умумий тартибли колонияда ўташи белгиланган.
Мурожаатни ўрганиш давомида маҳкума билан ҳоли тарзда суҳбат ўтказилганда, у саратон касаллигига чалингани, тергов ҳибсхонада даволанаётганлигини, лекин, соғлиги кундан кунга оғирлашаётганлигини билдириб, ихтисослаштирилган тиббий муассасаларда даволанишда амалий ёрдам кўрсатишни сўради.
Омбудсман минтақавий вакили томонидан кўрилган чоралар натижасида маҳкума Республика ихтисослаштирилган онкология ва тиббий радиология илмий-амалий тиббиёт маркази Қорақалпоғистон филиалига даволаниш учун юборилди. Маҳкума 2 ойдан ортиқ вақт давомида ушбу муассасада керакли муолажаларни олган.
Маълумки, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари доимий равишда жазони ижро этиш муассасаларига бориб, маҳкумларга яратилган шароитларни ўрганиш билан бирга улар мурожаатларини ҳам қабул қилишади.
Омбудсманнинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили Муродилла Нормуродов Косон туманидаги 10-сонли жазони ижро этиш муассасасида сайёр қабул ўтказганида маҳкум Қ.Х. оиласи ижтимоий ёрдамга муҳтожлигини маълум қилди. У мурожаатида, вояга етмаган фарзандлари борлиги, турмуш ўртоғининг ишлаб топгани оилани тебратишга етмаслиги сабабли у бола пули олишга ҳаракат қилаётганлигини маълум қилган. Аммо маҳкум шахсини тасдиқловчи ҳужжатини янгилаш муддати ўтиб кетгани сабабли ҳужжатларни расмийлаштиришда муаммолар юзага келганини билдирди.
Маҳкум оиласининг ижтимоий ҳолати инобатга олиниб, унинг аризаси бўйича тегишли органларга мурожаат қилинди ва унга шахсни тасдиқловчи ҳужжат ID карта расмийлаштирилди.
Шунингдек, Омбудсманнинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакилига 36-сон Манзил-колонияда жазо муддатини ўтаётган бухоролик маҳкум т.И. оиласига моддий ёрдам кўрсатилишида ёрдам сўраб мурожаат қилган. Аниқланишича, 2020 йилда табиий офат сабабли маҳкумнинг оиласи яшаб келаётган Бухоро вилояти Қоракўл туманидаги уйга зарар етган. Табиий офат натижасида зарар кўрган оилаларга ҳокимият томонидан қурилиш материаллари олиб берилган. Маҳкум мурожаатида уйни капитал таъмирлашни исташи, бунинг учун яна қўшимча қурилиш маҳсулотларини сотиб олиш кераклигини, лекин моддий имконияти йўқлиги сабабли  ёрдам сўраган.
Мазкур мурожаат Омбудсманнинг Навоий ва Бухородаги минтақавий вакиллари ҳамкорлигида кўриб чиқилди. Омбудсманнинг Бухородаги минтақавий вакили Абира Хусейнова мурожаатни жойига чиқиб ўрганиш мақсадида маҳкум оиласи яшаётган манзилга борди. Ўрганиш давомида ҳақиқатдан ҳам маҳкум оиласи оғир шароитда яшаши маълум бўлди. Уларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш бўйича туман ҳокимиятига мурожаат қилиниб, керакли қурилиш материаллари олиб берилди.

Установлено, что осужденная Г.П. признана виновной по ряду статей Уголовного кодекса Республики Узбекистан, приговорена к 10 годам лишения свободы и назначена отбывать наказание в колонии общего порядка.
В ходе изучения обращения заключенная сообщила, что у нее онкологическое заболевание, что она находится на лечении в следственном изоляторе, но ее здоровье с каждым днем ухудшается, и попросила практической помощи в лечение в специализированных медицинских учреждениях.
В результате мер, принятых областным представителем омбудсмана, заключенная была направлена на лечение в Каракалпакский филиал Республиканского специализированного онкологического и радиологического научно-практического медицинского центра. Заключенная получала необходимое лечение в этом учреждении в течение более 2-х месяцев.
Известно, что региональные представители Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в регионах регулярно выезжают в места лишения свободы, изучают условия, созданные для заключенных, и принимают их обращения.
Во время посещения колонии №10 Косонского района региональным представителем омбудсмана в Кашкадарьинской области Муродилла Нормуродова, заключенная К.Х. обратилась о том, что её семья нуждается в социальной помощи. В своем обращении она заявила, что, имея несовершеннолетних детей, она пытается получить деньги на ребенка, потому что заработка ее супруга недостаточно, чтобы обеспечить семью. Но из-за истечения срока продления документа, удостоверяющего личность, возникают проблемы с оформлением соответствующих документов.
Учитывая социальное положение семьи осужденной, соответствующее обращение было направлено в соответствующие органы и ей было выдано удостоверение личности.
Также, региональному представителю омбудсмана в Навоийской области - поступило обращение от осужденного Т.И. из города Бухары отбывающий наказание в колонии № 36. Он обратился к региональному представителю по поводу оказания материальной помощи его семье.
Установлено, что в 2020 году стихийное бедствие повредило дом в Каракольском районе Бухарской области, где проживает семья осужденного. Семьям, пострадавшим от стихийного бедствия, выданы необходимые строительные материалы хокимиятом района. В своем обращении заключенный обратился за помощью, так как хотел сделать капитальный ремонт дома, а для этого ему нужно было купить дополнительные строительные изделия, но у него не было финансовых средств.
Данное обращение рассматривалось совместно с региональными представителями Омбудсмана в Навоийской и Бухарской областях. Региональный представитель омбудсмана в Бухаре Абира Гусейнова выехала по адресу, где проживает семья осужденного, для изучения обращения на месте. В ходе исследования выяснилось, что семья осужденного действительно живет в тяжелых условиях. Хокимияту района было направлено обращение с просьбой оказать им социальную помощь и в резултате усилий региональных представителей омбудсмана семье заявителя были доставлены необходимые строительные материалы.