Янги Ўзбекистон Конституцияси: инсон ҳуқуқлари-олий қадрият
Ўзбекистон халқи, инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни ва қадр-қиммати олий қадрият ҳисобланадиган инсонпарвар демократик давлат, очиқ ва адолатли жамиятни барпо этиш масъулиятини олган. Янги таҳрирда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Конституцияси муқаддимасига муҳрланган ушбу сатрлар мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг туб асосини ташкил этади.
2024 йилнинг 2 май куни Жиззах вилоятининг Шароф Рашидов тумани, “Янгиҳаёт” МФЙдаги 1-сонли болалар мусиқа ва санъат мактабида ўтган йили 30 апрелда бўлиб ўтган умумхалқ референдумида қабул қилинган Янги таҳрирдаги Конституциянинг бир йиллиги муносабати билан тадбир ўтказилди. Аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” тадбирида тумандаги “Янгиобод”, “Қўшбармоқ”, “Тоқчилик”, “Зиёкор”, “Хайробод”, “Самарқанд қудуқ” маҳаллаларида яшовчи 200 нафарга яқин фуқаро қамраб олинди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзоси ва тегишли давлат ташкилотлари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари ва ОАВ ҳам  иштирок этишди.
Фуқаролар билан очиқ мулоқотда Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг муҳим жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди. Бош қомусимизда давлатнинг ижтимоий мажбуриятларига доир нормалар уч баробарга ошганлиги, хусусан, камбағалликни қисқартириш, бандликни таъминлаш, ишсизликдан ҳимоя қилиш бўйича давлат ўзига қатор мажбуриятлар олиши белгиланганлигини қайд этилди.
Шунингдек, тадбирда илк маротаба давлат зиммасига аҳолининг ижтимоий жиҳатдан эҳтиёжманд тоифаларининг турмуш сифатини оширишга, жамият ва давлат ҳаётида тўлақонли иштирок этиши учун уларга шарт-шароитлар яратишга ҳамда уларнинг асосий ҳаётий эҳтиёжларини мустақил равишда таъминлаш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган чораларни кўриш мажбурияти юкланганлиги ва бугунги кунда давлат Конституциянинг амалдаги ижросини таъминлаш мақсадида тизимли чора-тадбирларни амалга ошираётгани таъкидланди.

Новая Конституция Узбекистана: права человека - высшая ценность
Узбекистан взял на себя ответственность за создание гуманного, демократического государства, открытого и справедливого общества, в котором высшими ценностями являются его народ, человек, его жизнь, свобода, честь и достоинство. Эти строки, отражены в предисловии к Конституции Республики Узбекистан, принятой в новой редакции, составляют фундаментальную основу проводимых в нашей стране реформ.
2 мая 2024 года в детской школе музыки и искусств №1 Шараф Рашидовского района Джизакской области в махалле "Янгихаёт" состоялось мероприятие, посвященное годовщине Конституции в новой редакции, принятой на всенародном референдуме 30 апреля прошлого года. В мероприятии "Школа омбудсмана", направленном на повышение правовой осведомленности населения, приняли участие около 200 граждан, проживающих в махаллях "Янгиабад", "Кошбармак", "Токчилик", "Зиёкор", "Хайрабад", "Самарканд кудук".
Также присутствовали Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман), депутаты и члены Сената Олий Мажлиса, представители соответствующих государственных организаций, институтов гражданского общества и СМИ.
В открытом диалоге с гражданами особое внимание было уделено важным аспектам Конституции Республики Узбекистан в новой редакции. На совещании было отмечено, что нормы, касающиеся социальных обязательств государства, увеличились в три раза, в частности, государство взяло на себя ряд обязательств по сокращению бедности, обеспечению занятости и защите от безработицы.
На мероприятии также было подчеркнуты, что впервые на государство возложена обязанность принимать меры, направленные на повышение качества жизни социально нуждающихся категорий населения, создание условий для их полноценного участия в жизни общества и государства, а также расширение возможностей самостоятельного обеспечения их основных жизненных потребностей, и сегодня государство осуществляет системные меры в целях обеспечения фактического исполнения Конституции.